Jak często należy zmieniać olej w skrzyni biegów?

Wymiana olejuJedną z rzeczy, które wypadają nam często z głowy jest zmiana oleju w skrzyni biegów. W przeciwieństwie do oleju silnikowego, nie jest to czynność którą musisz robić często. Jest to zależne od modelu Twojego samochodu oraz rodzaju skrzyni biegów. Możliwe, że nigdy nie musiałeś zmieniać w niej oleju. Istnieją nawet skrzynie, w których nie ma potrzeby zmieniać oleju! Są one na stałe zamknięte. Niestety w większości wypadków tak nie jest i musisz pamiętać o tej czynności.

Fakty

Olej w skrzyni biegów może zostać zanieczyszczony, nawet jeżeli skrzynie nie była nigdy otwierana. Opiłki metalu powstające w skutek ścierania się przekładni, planetarek oraz innych mechanizmów, jak i nie metalowe części pracujące w skrzyni biegów zanieczyszczają olej.

Jak często?

Różni producenci samochodów rekomoendują różne przebiegi, po których należy zmienić olej. Sprawdź książke serwisową swojego samochodu, jeżeli potrzebujesz taką informację. Generalnie mówiąc: olej w skrzyni automatycznej powinien być przez Ciebie sprawdzany raz w miesiącu ,żeby uchronić się przed większymi wydatkami związanymi z naprawami skrzyni. Olej, zużyty olej wygląda mętnie i pachnie spalenizną. Wymiana oleju w ASB następuje najczęściej co 30 000-35 000 km. W manualnych skrzyniach biegów olej należy sprawdzać co 45 000 - 90 000 km. Jeżeli zmieniasz swoj olej sam - upewnij się ,że używasz odpowiedniego rodzaju oleju. Jest ich kilka rodzajów.

Jaką pełni funkcję?

Olej w skrzyni biegół zmniejsza tarcie pomiędzy częściami (biegami, sprzęgłem itp.) w środku skrzyni biegów. Zapobiega to wytwarzaniu przez części nadmiernego ciepła - obniża tarcie. Olej często pełni też funkcję płynu chłodzącego, niektóre skrzynie posiadają swóją własną chłodnicę.

Korzyści

Bez oleju do skrzyni biegów, praca samochodu byłaby zupełnie niemożliwa, albo przynajmniej nie przy tych prędkościach i nie z tą niezawodnością. Krótko mówiąc, olej pozwala skrzyni pracować przy odpowiednich parametrach.

Wnioski

Czy twoja skrzynia się zepsuje, jeżeli nie zmienisz w niej oleju? Prawdopodobnie nie od razu. Jesteśmy jednak zdania, że lepiej zmienić kilka razy olej z filtrem, niż raz narazić się na wymianę skrzyni. Naprawa automatycznych skrzyń biegów jest z reguły kosztowna, dlatego też zalecamy sprawdzać stan oleju i w razie potrzeby zmieniać go regularnie.